Jak wyglądała Twoja ulubiona strona WWW na początku swojej działalności? Sprawdzimy to w opisywanym tutaj archiwum internetu. Chociaż nie wszystkie strony internetowe są dostępne, to i tak twórcom projektu należą się słowa uznania. Skala przedsięwzięcia jest naprawdę ogromna.
Archiwum internetu – co to jest?
A gdyby tak zebrać WSZYSTKIE zasoby cyfrowe w jednym miejscu? – pomyślał kiedyś ktoś. Tak powstała organizacja non-profit o nazwie Internet Archive, która stworzyła bazę pod adresem https://archive.org/. Oprócz 406 miliardów (!) stron znajdziemy tam także legalne darmowe książki, muzykę, filmy, aplikacje i inne zasoby.
Archiwum internetu – jak to działa?
Wystarczy na stronie głównej Archive.org wpisać adres interesującej nas strony internetowej oraz wcisnąć „ENTER”. Poniżej przykład dla strony onet.pl.
Jako wynik otrzymujemy wykres słupkowy, ukazujący ile razy w danym czasie strona była archiwizowana oraz kalendarz z zaznaczonymi dniami archiwizacji.
Po kliknięciu w rok 1997 otwiera się kalendarz, na którym najstarsza archiwizacja odbyła się 20 lutego. Aby odwiedzić stronę z tego dnia, trzeba najechać kursorem na niebieskie kółko znajdujące się na tej dacie oraz kliknąć w godzinę, która pojawi się w nowym okienku.
Trzeba przyznać, że dzisiaj Onet.pl wygląda zupełnie inaczej. 😉
Czy archiwum zawiera zrzuty z każdej strony jaka kiedykolwiek istniała?
Odpowiedź jest prosta i brzmi: NIE. Jeszcze kilka lat temu znajdowałem w archiwum swoją nieistniejącą stronę, ale dzisiaj nie jest to już możliwe. Wcale mnie to nie dziwi, ponieważ pojemność serwerów jest ograniczona, a każdy archiwalny zrzut zajmuje miejsce. W związku z tym, na Archive.org nie znajdziemy zrzutów ze stron nie cieszących się zainteresowaniem użytkowników.
Podsumowanie
Archiwum Internetu to potężna koncepcja, której mocno kibicuję. Baza stale się powiększa, a sama strona jest rozbudowywana o kolejne funkcjonalności. Przyznam, że eksploracja internetu z pomocą tej strony sprawiła mi wiele frajdy. Stare wersje stron przywołują miłe wspomnienia takie jak np. pierwsze wejście do Internetu z własnego komputera (Onet), pierwsze zakupy w internecie (Allegro) i wiele innych. Polecam i zapraszam do użytkowania. 😉
Dziękuję za wytrwałość w czytaniu. 😉 Wiedz, że Twoje zdanie jest dla mnie bardzo ważne. Czy uważasz, że te porady są przydatne? Jakie odczucia masz po przeczytaniu tego wpisu? Z pewnością masz dla mnie cenne uwagi – podziel się nimi ze mną w komentarzu. Nie zapomnij zapisać się na , aby być na bieżąco z nowymi wpisami. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o blogu SmartPortfel.pl to zapraszam do zakładki O Stronie.
Napisz komentarz