Archiwum Internetu

Archiwum internetu, czyli wirtualny wehikuł czasu

Jak wyglądała Twoja ulubiona strona WWW na początku swojej działalności? Sprawdzimy to w opisywanym tutaj archiwum internetu. Chociaż nie wszystkie strony internetowe są dostępne, to i tak twórcom projektu należą się słowa uznania. Skala przedsięwzięcia jest naprawdę ogromna.

Archiwum internetu – co to jest?

A gdyby tak zebrać WSZYSTKIE zasoby cyfrowe w jednym miejscu? – pomyślał kiedyś ktoś. Tak powstała organizacja non-profit o nazwie Internet Archive, która stworzyła bazę pod adresem https://archive.org/. Oprócz 406 miliardów (!) stron znajdziemy tam także legalne darmowe książki, muzykę, filmy, aplikacje i inne zasoby.

Archiwum internetu – jak to działa?

Wystarczy na stronie głównej Archive.org wpisać adres interesującej nas strony internetowej oraz wcisnąć „ENTER”. Poniżej przykład dla strony onet.pl.

wyszukiwarka archiwum internetu onet smartportfel

Jako wynik otrzymujemy wykres słupkowy, ukazujący ile razy w danym czasie strona była archiwizowana oraz kalendarz z zaznaczonymi dniami archiwizacji.

internet archive smartportfel kalendarz wyszukiwarka archiwum internetu

Po kliknięciu w rok 1997 otwiera się kalendarz, na którym najstarsza archiwizacja odbyła się 20 lutego. Aby odwiedzić stronę z tego dnia, trzeba najechać kursorem na niebieskie kółko znajdujące się na tej dacie oraz kliknąć w godzinę, która pojawi się w nowym okienku.

kalendarz zrzut strony archiwum internetu

Trzeba przyznać, że dzisiaj Onet.pl wygląda zupełnie inaczej. 😉

archiwalna strona onet.pl

Czy archiwum zawiera zrzuty z każdej strony jaka kiedykolwiek istniała?

Odpowiedź jest prosta i brzmi: NIE. Jeszcze kilka lat temu znajdowałem w archiwum swoją nieistniejącą stronę, ale dzisiaj nie jest to już możliwe. Wcale mnie to nie dziwi, ponieważ pojemność serwerów jest ograniczona, a każdy archiwalny zrzut zajmuje miejsce. W związku z tym, na Archive.org nie znajdziemy zrzutów ze stron nie cieszących się zainteresowaniem użytkowników.

Podsumowanie

Archiwum Internetu to potężna koncepcja, której mocno kibicuję. Baza stale się powiększa, a sama strona jest rozbudowywana o kolejne funkcjonalności. Przyznam, że eksploracja internetu z pomocą tej strony sprawiła mi wiele frajdy. Stare wersje stron przywołują miłe wspomnienia takie jak np. pierwsze wejście do Internetu z własnego komputera (Onet), pierwsze zakupy w internecie (Allegro) i wiele innych. Polecam i zapraszam do użytkowania. 😉


Dziękuję za wytrwałość w czytaniu. 😉 Wiedz, że Twoje zdanie jest dla mnie bardzo ważne. Czy uważasz, że te porady są przydatne? Jakie odczucia masz po przeczytaniu tego wpisu? Z pewnością masz dla mnie cenne uwagi – podziel się nimi ze mną w komentarzu. Nie zapomnij zapisać się na NEWSLETTER, aby być na bieżąco z nowymi wpisami. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o blogu SmartPortfel.pl to zapraszam do zakładki O Stronie.

Podziel się tym wpisem ze swoimi znajomymi na Facebooku:

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką.