jak sprawdzić historię cen produktu?

Jak sprawdzić historię cen produktu?

Historia cen produktu, czyli funkcjonalność, która pozwoli ocenić, czy aktualnie jestem łosiem, kupując drożej niż zwykle, czy może robię świetny interes i produkt jest w najniższej cenie EVER. Przechodząc się po galerii, na witrynach sklepowych przez cały rok można dostrzec słowa „promocja” i „wyprzedaż”. Poprzez tę powszechność, utraciły swoją wartość. Posiłkując się historią cen, sam stwierdzam, czy coś jest PRAWDZIWĄ promocją lub wyprzedażą. I to jest piękne. 😉

W tym wpisie

  • jak sprawdzić historię cen produktu na Allegro?
  • sposób na sprawdzenie historii cen na Amazon
  • historia cen w polskich sklepach internetowych

Dzisiejszym bohaterem będą buty Adidas Questar Ride B44806? Dlaczego akurat one? Bez żadnej filozofii – wyświetliły mi się na głównej stronie Allegro jako okazja wyprzedażowa. Zaczynamy!

Historia cen produktu na Allegro

NIESTETY ALLEGRO WYŁĄCZYŁO MOŻLIWOŚĆ SPRAWDZANIA HISTORII CEN I FRAGMENT O CENACH Z ALLEGRO JEST JUŻ NIEAKTUALNY.

Otwieram aukcję i widzę, że wcześniej buty kosztowały 299 zł, a aktualna cena to 198 zł. W kieszeni zostaje mi 100 zł, to całkiem sporo.

historia cen allegro

Niedawno opisywałem jak wyszukać kilka produktów od jednego sprzedawcy na Allegro. Teraz pokażę, jak sprawdzić historię cen produktu u jednego sprzedawcy (nie na całym Allegro). Kopiuję numer oferty (prawie na samym dole aukcji). Można wyszukać poprzez wciśnięcie przycisków Ctrl+F i wpisanie „numer oferty”.

Gdy już skopiowałem numer oferty, przechodzę na stronę Allegronauta.pl i go wklejam. Moim oczom ukazuje się lista zakupów.

allegronauta historia cen allegro

Mimo, że w porównaniu do cen z innych stron cena 198 zł jest atrakcyjna (o czym się zaraz przekonamy), to pewien niesmak pozostaje, a obniżka o 100 zł okazuje się wcale nie być obniżką.

Historia cen produktu na Amazon

W przypadku Amazona z pomocą przychodzi strona Keepa.com. Na początku trzeba wybrać język oraz wersję serwisu, która nas interesuje. Dla większości Polaków będzie to zapewne język angielski i Amazon w wersji „.de”.

keepa historia cen amazon

Następnie klikam w „Search” i wklejam nazwę produktu, którego szukam.

historia cen amazon keepa

Mogą pojawić się różne warianty produktu (w tym przypadku – rozmiary buta). Wybieram ten, który mnie interesuje i moim oczom w końcu ukazuje się wykres.

historia cen amazon keepa

Na powyższym zdjęciu w czerwonej ramce znajdują się ustawienia, które możemy modyfikować według swojej potrzeby. Mnie interesuje tylko cena nowych produktów, czyli kolor fioletowy. Po najechaniu kursorem na napis „New” (znajdujący się w czerwonej ramce), pojawia się informacja o najniższej, najwyższej i średniej historycznej cenie (na obrazku tuż ponad wykresem).

Historia cen w polskich sklepach internetowych

Używam 3 stron internetowych, aby sprawdzić ceny w polskich sklepach.

Skąpiec

Znalazłem swój produkt na stronie Skapiec.pl i teraz wystarczy kliknąć w ikonkę „Historia ceny” znajdującą się po prawej stronie.

skapiec historia cen

Wybrałem okres 12 miesięcy. Przyznam, że podoba mi się ta wersja graficznej reprezentacji historii ceny – jest czytelna i zawiera informacje o trendzie oraz najlepszych ofertach.

historia cen skapiec

Cenowarka

Bez problemu wyszukałem interesujący mnie produkt. Co ciekawe, nie trzeba nigdzie klikać, aby zobaczyć historię ceny. Po prawej stronie znajduje się mały wykres, który możemy oczywiście powiększyć. Ustawiłem zakres na 1 rok i oto efekt.

historia cen cenowarka

Ceneo

Trzeba posiadać konto w Ceneo, aby sprawdzić historię ceny. „Przerosło” mnie znalezienie listy ze sklepami oferującymi model butów z poprzednich przykładów. Po kliknięciu w wybrany model butów przenosi mnie od razu na stronę sklepu. Chociaż ma to uzasadnienie biznesowe (prowizja dla Ceneo za zakupy w sklepie), to niestety traci na użyteczności (brak listy sklepów z cenami). Na szczęście przy elektronice nie ma tego problemu, dlatego posłużę się przykładem tableta LENOVO TAB M10. Sprawdzam cenę historyczną poprzez kliknięcie ikonki znajdującej się w prawym rogu oferty.

historia cen ceneo

Oto i on – wykres. 😉

historia cen ceneo wykres

Wydaje mi się, że kiedyś działało to lepiej, dlatego nie jest to koniecznie mój pierwszy wybór, ale na pewno warto wiedzieć, że jest na Ceneo taka funkcja.

Podsumowanie

Rozstrzał cenowy jest olbrzymi – od 198 zł do nawet 329 zł. Za ten sam produkt! Jeśli kupiłeś te buty za 329 zł to przepraszam za popsucie humoru. 😛 Taki research trwa zazwyczaj pewnie około 5 minut, a pozwala wyciągnąć ciekawe wnioski i odpowiedzieć sobie na pytania, czy teraz jest właściwy czas na zakup.

Jeśli uważasz, że to, o czym piszę na SmartPortfel.pl jest wartościowe to podeślij proszę link do artykułu swoim znajomym i zachęć ich do polubienia fanpage’a na Facebooku. Sam oczywiście też czuj się zaproszony. 😉 Nie zapomnij zapisać się na NEWSLETTER, jeszcze nic tam nie wysyłam, ale w przyszłości będzie tam sporo ciekawych rzeczy. Dzięki, że jesteś!

Podziel się tym wpisem ze swoimi znajomymi na Facebooku:

2 komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką.