Jak szukać pracy?

Jak szukać pracy? – porady zwiększające skuteczność

Gdzie szukać pracy? Jak szukać pracy? Wszyscy znamy to uczucie, kiedy rozsyłamy swoje CV i odzew jest niewielki. Siedzisz zestresowany i zastanawiasz się czy faktycznie jesteś tak beznadziejny. Niegdyś taka sytuacja skłoniła mnie do refleksji i podjęcia dodatkowych działań. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania – rekruterzy zaczęli dzwonić, a ja zdobyłem w końcu wymarzoną pracę. Jeśli aktualnie szukasz pracy lub chcesz być na to przygotowany, koniecznie przeczytaj ten wpis.

Proces rekrutacji – jak wygląda?

Proces rekrutacji składa się zazwyczaj z kilku etapów:

* wstępna selekcja kandydatów na podstawie CV
* rozmowa telefoniczna
* rozmowa rekrutacyjna
* informacja o wyniku rekrutacji

Zanim kandydat stanie się uczestnikiem procesu rekrutacji, musi zgłosić chęć uczestnictwa poprzez wysłanie CV. Zazwyczaj wygląda to tak, że kandydat odwiedza stronę Pracuj.pl (+ ewentualnie OLX) i przegląda oferty. Następnie jeśli któraś oferta mu się spodoba i kandydat przyzna, że spełnia wymagania – wysyła CV. Może i nie jest to najskuteczniejszy sposób, ale kandydat jest z siebie zadowolony. Jak można poprawić skuteczność szukania pracy?

Jak szukać pracy – wybór ofert do aplikowania

Zanim omówię gdzie szukać ofert pracy, chciałbym wyjaśnić jak wybierać te, na które warto aplikować. Należy zwrócić uwagę na 2 kryteria, które pozwalają podjąć konkretne decyzje.

Branża

Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czy w momencie szukania pracy najważniejszy jest dla mnie rozwój w konkretnym kierunku, czy też utrzymanie płynności finansowej. Wiadomo, że ciężko myśleć o rozwoju, kiedy na koncie widnieje coraz mniej pieniędzy. W takim przypadku należy aplikować także na oferty niekoniecznie związane z wymarzoną branżą. Dla przykładu – jako absolwent studiów informatycznych kilka lat temu wysyłałem CV nie tylko w branży IT, ale także w branży marketingu, sprzedaży.

Wymagania

Z racji, iż kandydat ma to do siebie, że w CV umieszcza rzeczy odjechane od rzeczywistości, rekruterzy zaczęli czynić podobnie z wymaganiami. Nie przeraź się, jeśli w wymaganiach jest zapis o 3 latach doświadczenia, a Ty masz 2. Jeśli oferta jest dla Ciebie atrakcyjna, a wymagania są „trochę” za wysokie – wyślij CV. Oczywiście, nie naciągane, tylko realne. Pamiętaj – nie wysyłając CV, sam siebie skreślasz już na starcie. Pozwól rekruterowi na podjęcie decyzji.

Szukanie pracy to konkurs, w którym musisz wygrać z innymi – być lepszy, wykazać się kreatywnością (niekoniecznie przesadną). Z tą świadomością możesz przystąpić do szukania ofert. Zakładam, że określiłeś już jakie branże Cię interesują oraz przyjąłeś z zapasem rozsądną granicę akceptowalnych wymagań.

Gdzie szukać pracy?

W internecie. Wiem, nie jest to zbyt szokująca odpowiedź. 😉 Jednak to odpowiednie strony internetowe są kluczem do Twojego sukcesu w rekrutacji. ?

Pracuj.pl

Zaczynamy banalnie, czyli strona, którą zna każdy kto szuka pracy. Warto założyć konto (przy podawaniu maila możesz skorzystać z moich porad z jednego z poprzednich wpisów), zaktualizować swoje dane, wrzucić CV i… aplikować na oferty. Wiedz, że pracodawca PŁACI za wystawienie ogłoszenia, i to niemało. Cennik jest dostępny dla wszystkich w internecie, możesz się przekonać, że nie dla każdego są to „grosze” – KLIK. Jeśli aplikujesz tylko na oferty z Pracuj.pl, to z dużym prawdopodobieństwem wykluczasz się z udziału w rekrutacjach do małych firm.

OLX

Tutaj również za wystawienie ogłoszenia pracodawca płaci, ale zdecydowanie mniej (KLIK) niż w Pracuj.pl. W związku z tym, ta platforma jest popularniejsza wśród małych firm. Nie trzeba zakładać konta, aby wysłać swoje CV.

LinkedIn

Ta strona jest jednym z ulubionych narzędzi rekruterów, którzy nierzadko pierwsi piszą z propozycją udziału w rekrutacji. Osoba, która szuka pracy powinna założyć konto i poświęcić czas na dokładne uzupełnienie danych. Oprócz „widoczności dla rekruterów”, k olejną korzyścią jest dostęp do zakładki z ofertami pracy. Wystarczy w interesującej ofercie kliknąć „Aplikuj”, aby wziąć udział w rekrutacji. Tyle. Ale to nie jedyne możliwości jakie otwiera przed Tobą LinkedIn.

Jeśli w Twojej branży jest mało ofert pracy, to dzięki LinkedIn możesz sprawdzić jakie firmy w Twoim mieście zatrudniają na stanowisko, które Cię interesuje. Przykład: jeśli chciałbyś pracować jako młodszy programista Java we Wrocławiu, to w wyszukiwarkę LUDZI (nie ofert pracy) wpisujesz „młodszy programista Java Wrocław”. Lista wyników to profile pracowników zatrudnionych na stanowisku młodszego programisty Java we Wrocławiu. Zapisz (np. w Notatniku) nazwy firm, które ich zatrudniają, a następnie odwiedź stronę każdej firmy i sprawdź zakładkę „Kariera/Praca”. Jeśli aktualnie jest prowadzona rekrutacja na stanowisko, którego szukasz, to wystarczy wysłać CV – jeśli nie, to warto zapytać o możliwość współpracy przez zakładkę „Kontakt” lub na LinkedIn bezpośrednio u rekruterki.

Oficjalne strony firm

Wspominałem już o cenach za wystawianie ogłoszeń na portalach. Najtańsza opcją dla pracodawcy jest wystawienie oferty o pracę na swojej stronie internetowej oraz ewentualnie fanpage’u na Facebooku. Warto tam zaglądać. 🙂 Szczególnie do wspomnianych wcześniej zakładek „Kariera/Praca” + ewentualnie „Aktualności”.

Facebook

Na Facebooku istnieje wiele grup z ogłoszeniami o pracę. Warto dołączyć do kilku i na bieżąco je monitorować. Grupy można podzielić na:

* ogólne („Dam pracę”, „Praca – ogłoszenia”)
* lokalne (np. „Praca w [twoje_miasto]”, „[twoje_miasto] – ogłoszenia”
* branżowe (np. „Praca w [twoja_branża]”, „[twoja_branża] – ogłoszenia”)

Wg mnie warto dołączyć do wszystkich.

Strony/gazety z lokalnymi newsami

Ktoś, kto szuka pracownika do małego, lokalnego biznesu, nie umieszcza ogłoszenia na Pracuj.pl, tylko w mediach przeznaczonych dla okolicznych mieszk ańców. Chociaż zazwyczaj jest tam kilka, kilkanaście ogłoszeń, to i tak warto „trzymać rękę na pulsie”.

Znajomi

Porozmawiaj ze znajomymi o ich pracy (znów warto użyć LinkedIn). Zapytaj, czy mają w swojej firmie stanowisko, którego szukasz. Jeśli tak, dowiedz się czy jest prowadzona rekrutacja i poproś o polecenie. Kandydat z polecenia zazwyczaj jest dla pracodawcy cenniejszy niż kandydat z innych źródeł. Jeśli jesteś zdeterminowany, poproś znajomego o przekazanie Twojego CV nawet jeśli nie jest prowadzona rekrutacja. 😉

Monitoring rynku i śledzenie statusu rekrutacji

Im częściej sprawdzasz strony z ofertami pracy, tym lepiej. W mojej opinii co najmniej raz w tygodniu powinieneś odwiedzić wszystkie strony internetowe i grupy na Facebooku oraz ewentualnie sprawdzić status wysłanych CV. Jeśli nie masz pomysłu w jaki sposób śledzić status swoich aplikacji, możesz skorzystać z TEGO Arkusza Google. Został stworzony na potrzeby tego wpisu i choć nie jest idealny, spełnia swoje zadanie. Nie możesz go edytować, ale możesz go skopiować na swój Dysk Google albo do Excela.

Podsumowanie

Gdybym miał dzisiaj szukać pracy, to…

* założyłbym konta na Pracuj.pl i LinkedIn
* dołączyłbym na Facebooku do grup z ogłoszeniami o pracę
* poświęciłbym czas (nawet kilka godzin) na porządne uzupełnienie profili LinkedIn i Pracuj.pl (daj znać, czy chciałbyś o tym przeczytać na SmartPortfel.pl)
* skorzystałbym z Arkusza Google do monitorowania aplikacji i co najmniej raz w tygodniu bym go uzupełniał
* określiłbym branże oraz wymagania, które jestem w stanie zaakceptować
* przeglądałbym co najmniej raz w tygodniu ogłoszenia na Pracuj.pl, OLX, LinkedIn, w lokalnych portalach i na grupach Facebookowych
* w przypadku małej liczby interesujących mnie ofert przeszukałbym LinkedIn w celu znalezienia firm posiadających interesujące mnie stanowisko
* odwiedziłbym oficjalne strony znalezionych firm i poszukałbym możliwości zaaplikowania
* zrobiłbym listę znajomych (na podstawie znajomych na LinkedIn), których mógłbym poprosić o polecenie
* w międzyczasie robiłbym kursy internetowe, które zwiększałyby moją wartość na rynku pracy 🙂

Jak widać jest sporo do zrobienia, ale pamiętaj – to jest konkurs na najlepszego kandydata! Z tymi wskazówkami masz duże szanse na zwycięstwo, czego Ci, mój drogi Czytelniku, z całego serca życzę. 🙂


Dziękuję za wytrwałość w czytaniu. 😉 Wiedz, że Twoje zdanie jest dla mnie bardzo ważne. Czy uważasz, że te porady są przydatne? Jakie odczucia masz po przeczytaniu tego wpisu? Z pewnością masz dla mnie cenne uwagi – podziel się nimi ze mną w komentarzu. Nie zapomnij zapisać się na NEWSLETTER, aby być na bieżąco z nowymi wpisami. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o blogu SmartPortfel.pl to zapraszam do zakładki O Stronie.

Podziel się tym wpisem ze swoimi znajomymi na Facebooku:

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką.