SFO3

SFO #3 – Konto dla Karty Płatniczej

Kolejny tydzień – kolejny wpis. 😉 Dowiesz się z niego m. in. jakie cechy powinno mieć konto dla karty płatniczej. Zastanawiasz się pewnie dlaczego miałbyś oddzielić je od swojego głównego konta? Cierpliwości, zaraz wszystkiego się dowiesz.

Zanim zaczniemy…

Przypomnijmy sobie główny schemat SFO.

System Finansów Osobistych Schemat

Poprzednio opisywałem główne centrum dowodzenia finansami, czyli Konto do Płatności i Przelewów. Jeśli tamten artykuł umknął Twojej uwadze, sugeruję zapoznanie się z nim teraz, a następnie kontynuację od tego momentu.

Aby w przyszłości nic Ci nie umknęło, zapisz się do Newslettera – formularz znajduje się po prawej stronie. Teraz, gdy zaległości zostały nadrobione, możemy przejść do dzisiejszego tematu.

Po co osobne konto dla Karty Płatniczej?

Większość osób, z którymi mam do czynienia priorytetowo traktuje zabezpieczenie zgromadzonych środków. A przynajmniej tak twierdzi. 😉 Priorytet jest prawidłowy, natomiast posiadanie karty podpiętej do konta głównego (zawierającego wszystkie środki) świadczy o wybraniu wygody. Na dodatek, pozornej. Oczywiście, w celu zwiększenia bezpieczeństwa zazwyczaj ustala się limity (ilości transakcji/kwoty transakcji) na karcie. Jeśli ktoś tego nie zrobił, a ma kartę podpiętą do głównego konta, to ryzykuje utratą WSZYSTKICH swoich pieniędzy przy kradzieży karty lub jej zgubieniu.

Jeśli nie masz ustawionego limitu dla karty przy swoim głównym koncie to przerwij czytanie wpisu, udaj się na stronę swojego banku i ustaw limit dla karty płatniczej. TO ABSOLUTNIE KONIECZNE.

Ok, mamy ustawiony limit, jesteśmy bezpieczni. I tutaj pojawia się pytanie – komu nakładamy limity? Złodziejowi? Znalazcy zgubionej karty? Tak, ale głównie sobie, bo przecież to my korzystamy z karty codziennie. Załóżmy, że pojawia się nagły wydatek przekraczający ustawiony limit. Osobiście przekonałem się, że nie wszystkie banki pozwalają na zmianę limitu przez aplikację mobilną lub internet. Może akurat miałem pecha, ale pewien francuski bank wymagał przybycia do oddziału, aby zwiększyć swoje limity. Najbliższy oddział znajduje się około 15 km od mojego miejsca zamieszkania. I to właśnie jest właśnie ta wcześniej wspomniana „wygoda”. Przyjechałem, wypłaciłem pieniądze i przy okazji zamknąłem konto. 😉

Jak w takiej sytuacji zachowałbym się korzystając z SFO? Darmowym przelewem natychmiastowym wysłałbym pieniądze na swoje konto, które ma podpiętą kartę i nie ma ustawionego ŻADNEGO LIMITU (lub maksymalne możliwe). Naturalnym limitem jest wysokość środków na koncie – może to być np. 300 zł, które przelewam sobie, gdy saldo spadnie do 100 zł. Inspiracją do takiego podejścia była dla mnie metoda zarządzania kapitałem na giełdzie (tzw. runy) stosowana przez Rafała Zaorskiego. Zainteresowanych zachęcam do googlowania. 😉

Cechy idealnego konta dla Karty Płatniczej

Podobnie jak w poprzednim wpisie, nie interesuje mnie „darmowość” po spełnieniu warunków. Od konta idealnego oczekuję bezwarunkowości, czyli dostaję „darmowość” od razu w standardzie. Oto lista cech idealnego konta dla Karty Płatniczej:

  • darmowe prowadzenie konta, przelewy internetowe i wydanie karty
  • brak opłat miesięcznych za kartę
  • darmowe wypłaty z WSZYSTKICH bankomatów w kraju
  • brak opłat za korzystanie z WSZYSTKICH wpłatomatów w kraju
  • aplikacja mobilna
  • nielimitowana ilość i wysokość transakcji
  • Apple Pay i Google Pay, dla kogoś kto lubi płacić telefonem 🙂

Przepływy

Konto dla Karty Płatniczej doładowywane jest przelewem z konta głównego (KPP) lub wpłatą gotówki we wpłatomacie. W moim przypadku jest to zazwyczaj przelew na 300-400 zł. W momencie, gdy saldo spada poniżej 100 zł robię kolejny przelew na 300-400 zł. Z wpłatomatu zazwyczaj korzystam gdy jestem w posiadaniu gotówki większej niż 200 zł. Staram się w niedługim czasie (czyli do 24h) przelać wpłacone pieniądze na Konto do Płatności i Przelewów, aby pieniądze trafiły do centrum dowodzenia. 😉 Gdy potrzebuję gotówki wypłacam ją z karty za darmo w każdym bankomacie w Polsce.

Zakupy (Google Pay, płatność kartą)

Z karty można korzystać standardowo, wedle swoich preferencji, czyli z użyciem terminala lub płatności zbliżeniowych. Ostatnimi czasy testuję także płatności telefonem – Google Pay (Android) / Apple Pay (iOS). Uważam, że to bardzo wygodne, aczkolwiek nie wszystkie terminale radzą sobie z tymi technologiami, dlatego zazwyczaj w pogotowiu mam także fizyczną kartę płatniczą. To z pewnością materiał na osobny artykuł. 😉

Najlepsze aktualnie konto dla KP

NEST Bank – brak opłat za kartę i konto, darmowe WSZYSTKIE bankomaty i wpłatomaty w kraju, Apple Pay/Google Pay i… tyle. Na ten moment na rynku nie ma konta, które spełnia wszystkie cechy konta idealnego, ale żaden bank nie dorównuje NEST Bankowi. Można przyczepić się do aplikacji mobilnej, która prezentuje się „dość średnio” w porównaniu z innymi bankami, a także do wysokości limitów. Te limity to mocno z przymrużeniem oka, bo maksymalny limit wynosi 50 000 zł dziennie. Dla mnie i dla większości osób wystarczy. 😀 Korzystam z konta NEST Bank od wielu lat i jestem ogólnie bardzo zadowolony.

Podsumowanie

Dobre konta dla Karty Płatniczej (SFO#3) oraz do płatności i przelewów (SFO#2) razem pozwalają ograniczyć wizyty w oddziale do minimum, a w efekcie zaoszczędzić czas. Doskonale pamiętam siedzenie w kolejkach pośród starszych pań, które przyszły sprawdzić swoje saldo. 😉 Oczywiście nie mam nic przeciwko temu, mają do tego pełne prawo i nawet to dłuuugie czekanie nie zmienia mojego pełnego szacunku podejścia do osób starszych. Po prostu cieszę się, że dzisiaj już mnie to nie dotyczy. Przy wpłatomacie nie ma kolejek, a saldo sprawdzam w kilka sekund w aplikacji mobilnej. 😉


Dziękuję za wytrwałość w czytaniu. 😉 Wiedz, że Twoje zdanie jest dla mnie bardzo ważne. Czy uważasz, że te porady są przydatne? Jakie odczucia masz po przeczytaniu tego wpisu? Z pewnością masz dla mnie cenne uwagi – podziel się nimi ze mną w komentarzu. Nie zapomnij zapisać się na NEWSLETTER, aby być na bieżąco z nowymi wpisami. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o blogu SmartPortfel.pl to zapraszam do zakładki O Stronie.

Podziel się tym wpisem ze swoimi znajomymi na Facebooku:

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką.