Aktualna sytuacja w kraju związana z pandemią koronawirusa nie sprzyja podróżowaniu. Jednak czy to oznacza, że nie można w tym czasie zwiedzać świata? Absolutnie nie! Jedną z wielu zalet Internetu jest przecież zwiedzanie świata online. Oto kilka propozycji dla domowych obieżyświatów.
Zwiedzanie świata online i Google StreetView – jak korzystać?
O czym pomyślał ktoś, kto wpadł na pomysł odtworzenia realnego świata w internecie? „A, zrobi się zdjęcia, później wrzuci się gdzieś do Internetu.” TO SIĘ UDAŁO. Do dzisiaj zachwyca mnie skala tego projektu i dla mnie jest to najlepszy przykład ludzkiego geniuszu i braku ograniczeń.
Jak działa Google StreetView? Na stronie Google Maps wpisz w wyszukiwarkę miejsce, które chcesz odwiedzić, a następnie przeciągnij żółtego ludzika z prawego dolnego rogu (1) na którąś z niebieskich linii na mapie (2).
Ostrzegam, że można „wsiąknąć” na kilka godzin. 🙂 Kiedy już braknie pomysłów do zwiedzania, zawsze można sobie pośmigać po losowych miejscach na świecie. (Random Street View – LINK)
Gra – zgadnij, gdzie aktualnie jesteś!
Poznaliśmy już Google Street View, teraz pora na prawdziwą zabawę, czyli projekt GeoGuessr. Zostajesz rzucony w losowe miejsce na świecie i musisz zgadnąć gdzie jesteś (zaznaczasz odpowiedź na mapie i zbierasz punkty). Jeszcze kilka lat temu można było grać za darmo do woli. Niestety, teraz zalogowanemu użytkownikowi przysługuje tylko jedna darmowa gra dziennie. Bez ograniczeń możemy grać za 1.99$ na miesiąc, co na szczęście nie jest wygórowaną kwotą. Zwłaszcza w perspektywie najbliższych tygodni i siedzenia w domu. 😉
Wirtualne spacery – zwiedzanie świata online
Po internecie krąży lista 12 światowych muzeów, które dają możliwość internetowego zwiedzania (LINK). Chciałbym dopisać do tej listy jeszcze kilka miejsc z rodzimego podwórka:
- Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w Gnieźnie
- Auschwitz (3 różne spacery)
- Kraków (chwilę się ładuje)
- Kalwaria Zebrzydowska
- Teatr Wielki – Opera Narodowa
- Zamek Królewski w Warszawie
- Zamek w Malborku
- Muzeum Śląskie (tematyka: Hip-Hop 1993-2003)
- Radio Kraków
- Muzeum PRL – Podziemia
Wirtualny spacer stał się standardem dla największych światowych muzeów. Co za tym idzie, mniejsze muzea i miejsca turystyczne naśladują ten trend i dzięki temu internetowa baza się powiększa. Oby tak dalej. 🙂
Piękne filmy w wysokiej jakości (4K)
Filmy nie dają takiej frajdy jak wirtualne spacery, ale wciąż posiadają nieoceniony walor edukacyjny. W związku z tym poniżej przedstawiam listę kilku filmów ze świata, w najwyższej jakości 4K.
Widok z kamer on-line z całego świata
Osobiście nie jestem wielkim fanem kamer on-line, ale jest sporo ludzi, którzy lubią z nich korzystać. Można np. śledzić jeziorko w Kenii, przy którym gromadzą się zwierzęta, czy też obejrzeć bociany w gniazdach (chociaż to jeszcze nie teraz ;)) Niestety znaczna część kamer nie działa lub jest osadzona na „podejrzanych” stronach. Wymienione poniżej strony są sprawdzone. Zachęcam do zabawy, ale jednocześnie proszę o czujność. 😉
- https://www.skylinewebcams.com/ – dużo działających kamer i bez potrzeby przechodzenia na podejrzane strony
- https://www.earthcam.com/
- https://www.worldcam.pl/ – polskojęzyczna strona z kamerami
Podsumowanie
Mamy niesamowite szczęście, że żyjemy w czasach, kiedy to siedząc z herbatą pod kocem możemy zwiedzać świat. Oczywiście, nie da się zastąpić uczuć towarzyszącym bezpośredniej podróży, ale można choć trochę je przybliżyć. W tym trudnym momencie pandemii koronawirusa odłóżmy realne podróże na później, a w zamian korzystajmy do woli z tych internetowych. Zostań w domu. 🙂
Dziękuję za wytrwałość w czytaniu. 😉 Wiedz, że Twoje zdanie jest dla mnie bardzo ważne. Czy uważasz, że te porady są przydatne? Jakie odczucia masz po przeczytaniu tego wpisu? Z pewnością masz dla mnie cenne uwagi – podziel się nimi ze mną w komentarzu. Nie zapomnij zapisać się na , aby być na bieżąco z nowymi wpisami. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o blogu SmartPortfel.pl to zapraszam do zakładki O Stronie.
Napisz komentarz