Oszczędności telefoniczne

Oszczędności telefoniczne, czyli w jaki sposób Ty i wszyscy wokół Ciebie przepłacacie za rachunek telefoniczny

Chociaż oszczędności telefoniczne to temat jak najbardziej poważny, to dzisiaj będzie troszkę z przymrużeniem oka. Przepraszam za ten prowokacyjny tytuł, chciałem oczywiście przyciągnąć Twoją uwagę. Nie robię tego bez powodu – zależy mi, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się jak sprawić, aby w kieszeni zostało więcej pieniędzy. Jako że sam zaoszczędzisz, wypadałoby także pomoć innym, więc może zrobisz szybki obchód po rodzinie…

Oszczędności telefoniczne a wujek Marian – abonament dla firm za 50 zł/msc

Wujek Marian w biznesie czuje się jak ryba w wodzie. Może nie jest rekinem, ale na pewno nie jest też rybą-młotem. Od 10 lat opłaca abonament za telefon u jednego operatora i nigdy nie spóźnił się z żadną płatnością. Chociaż potrafi rozpoznać rocznik samochodu po jego zapachu, to kompletnie nie ma pojęcia o branży telekomunikacyjnej. Nie wie, że stały klient NIGDY nie otrzymuje najlepszej oferty, a jedynie zadowalającą na tyle, aby nie uciec do konkurencji. Podczas jednej z rozmów o przedłużenie umowy postanowił odmówić i po tygodniu otrzymał korzystniejszą warunki. Ależ był z siebie dumny! Szkoda jedynie, że nie sprawdził oferty konkurencji…

Wujek Marian nie wie, że abonament to już przeszłość i nie ma sensu wiązać się długoletnią umową, skoro w ofercie na kartę można ustawić autodoładowanie i mieć wszystko bez limitu (połączenia na telefony komórkowe i stacjonarne, SMSy, MMSy i Internet). Nie ma możliwości przekroczenia kwoty miesięcznego pakietu. Oczywiście doładowania mogą być rozliczane w kosztach firmy.

Propozycja dla wujka Mariana:

  • a2mobile na kartę – pakiet Niewyczerpalne Wszystko za 19.90 zł/31 dni
  • Potencjalne oszczędności rocznie: 360 zł
Oferta na kartę bez limitu - oszczędności telefoniczne

Oszczędności telefoniczne a babcia Krysia – telefon na kartę (30 zł /msc) i telefon stacjonarny (50 zł/msc)

Babcia Krysia chociaż niedosłyszy to posiada 2 telefony. Rodzina i koleżanki ciągle dzwonią do niej z najświeższymi ploteczkami i przepisami. Telefon służy babci głównie do odbierania połączeń. Sama dzwoni bardzo rzadko – w zeszłym miesiącu wydzwoniła może z 20 minut. Babcia Krysia nie wie, że w dzisiejszych czasach można doładowywać telefon raz na 365 dni, dlatego po comiesięcznych doładowaniach ma już na karcie 1456 zł.

Propozycja dla babci:

  • a2mobile na kartę – pakiet Rozmowy bez limitu za 12,90 z nielimitowanymi rozmowami do wszystkich sieci i na stacjonarne
  • Potencjalne oszczędności rocznie: 805zł
Połączenia bez limitu - oferta

Oszczędności telefoniczne a wujek Tadek – telefon na kartę (30zł/msc)

Wujek Tadek to fanatyk II wojny światowej. Wyobraża sobie, że telefon to enigma. Wysyła kilka SMSów w miesiącu, ale każdy z nich kończy słowem „ODBIÓR” i cieszy się jak dziecko. Nie dzwoni prawie wcale. Czasem korzysta z Internetu mobilnego – głównie po to, aby sprawdzić czy Niemcy zdecydowali się już wypłacić Polakom reparacje wojenne. Zdarzyło mu się kilka razy przegapić termin doładowania telefonu.

Propozycja dla wujka Tadka:

  • Virgin Mobile na kartę – pakiet za 3 zł/msc (30 smsów, 30 minut, 300 MB)
  • Potencjalne oszczędności rocznie: 324 zł
Najtańszy pakiet na kartę

Ty – abonament z telefonem za 117 zł/msc

Posiadasz abonament No-limit w Plusie z 12 GB Internetu i telefonem Xiaomi MI10 Lite. Kosztuje Cię to 117 zł miesięcznie. Wydaje Ci się, że to dosyć racjonalna opcja.

Abonament z telefonem czy warto

Przez 24 miesiące zapłacisz 2808 zł za telefon i abonament. A gdyby tak kupić telefon na raty 0% oraz skorzystać z pakietu na kartę proponowanego wujkowi Marianowi (19,90 zł/msc za NoLimit)?

Oto najtańsza oferta na Allegro na nowy telefon Xiaomi Mi10 Lite z opcją rat 0%:

Nowy telefon z Allegro

Jeśli nie spieszy Ci się z zakupem telefonu, to warto sprawdzić jego historię ceny, aby dowiedzieć się czy nie lepiej chwilę poczekać na obniżkę. Na temat historii cen pisałem w tym wpisie.

Wracając do naszego przykładu, maksymalna ilość rat to 20, ale na potrzeby wyliczeń podzielimy całą kwotę przez 24 (tyle miesięcy trwa umowa w Plusie w powyższej ofercie). Do tego dodamy 19,90 i otrzymamy wysokość miesięcznej raty.

1440/24 = 60
60+19,90 = 79,90

Biorąc abonament w Plusie, w miesiąc przepłacasz około 37zł (117 zł – 79,90 zł). Przez dwa lata da to nam kwotę 888 zł! Masakra, co?

Podsumowanie

*Dostosuj pakiet do swoich potrzeb (różne potrzeby wujka Mariana, wujka Tadka i babci Krysi).
*O ile każda sieć działa u Ciebie dobrze, to nie ma sensu przywiązywać się do jednej z nich na wiele lat.
*Sprawdzaj na bieżąco oferty NoLimit na kartę u operatorów i swobodnie przenoś numer (nawet po kilku miesiącach).
*Nie decyduj się na abonament – nie dość, że jest to zobowiązanie, to na dodatek drogie.
*Abonament z telefonem to nieopłacalna opcja – lepiej wziąć telefon na raty 0% i opcję NO-Limit na kartę.

Dziękuję za wytrwałość w czytaniu. 😉 Wiedz, że Twoje zdanie jest dla mnie bardzo ważne. Czy uważasz, że te porady są przydatne? Jakie odczucia masz po przeczytaniu tego wpisu? Z pewnością masz dla mnie cenne uwagi – podziel się nimi ze mną w komentarzu. Nie zapomnij zapisać się na NEWSLETTER, aby być na bieżąco z nowymi wpisami. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o blogu SmartPortfel.pl to zapraszam do zakładki O Stronie.

Podziel się tym wpisem ze swoimi znajomymi na Facebooku:

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką.