System Finansów Osobistych Schemat

System Finansów Osobistych – Do biegu, gotowi, START!

Stało się – rusza cykl porządkowania finansów. Dowiesz się z niego jak zarządzać pieniędzmi oraz jak zaplanować swój budżet. Nie martw się, jeśli uważasz, że się do tego nie nadajesz – zaczniemy powoli i z pewnością uda ci się wdrożyć w życie wiele wartościowych wskazówek. Poznaj System Finansów Osobistych. Zaczynamy!

System Finansów Osobistych – co to jest?

SFO to bardzo prosty system opisujący gdzie powinieneś trzymać swoje pieniądze. Zakładam, że aktualnie część z nich trzymasz w portfelu, a resztę w banku na koncie osobistym. To podejście nie gwarantuje bezpieczeństwa, ani wykorzystania pełni możliwości. Proponowany przeze mnie System Finansów Osobistych pozwoli Ci być lepiej zorganizowanym oraz zmniejszy ryzyko utraty pieniędzy. Poniżej znajduje się graficzne przedstawienie SFO.

Rozpiska

System Finansów Osobistych od SmartPortfel.pl

Na powyższym schemacie wszystkie „pudełka” (prostokąty) to miejsca, w których przechowywane są pieniądze. O każdym z nich pojawi się osobny wpis, aby pomóc Ci dokładniej zrozumieć ich istotę. Na ten moment wystarczy nam ogólne przedstawienie schematu.

Na początku jest przelew z zewnątrz (np. przelew wynagrodzenia) na konto o nazwie „Płatności i przelewy”. To konto to „główne centrum dowodzenia finansami” – służy nie tylko do opłacania rachunków i zakupów internetowych, ale także do dalszego dysponowania środkami. Stąd pieniądze trafiają na konto oszczędnościowe oraz na konto, do którego jest podpięta karta płatnicza. Karta płatnicza odpowiada za płatności w sklepie i wypłaty z bankomatów. Na samym końcu jest gotówka, czyli pieniądze, które są w portfelu.

Tak jak wspomniałem wcześniej, o każdym z wymienionych kont powstanie osobny artykuł, w którym opiszę jego rolę w SFO, plusy i minusy oraz kilka SmartPorad. Proszę o cierpliwość. 🙂

Zadanie domowe

Zastanów się czy posiadasz swój system zarządzania finansami i stwórz listę miejsc, w których trzymasz pieniądze. Mogą to być np. konta bankowe, lokaty, papiery wartościowe, a nawet portfel i słoik. Podziel się w komentarzu informacją ile takich miejsc naliczyłeś i czy to świadomie zaplanowany system, czy „tak jakoś wyszło”. W kolejnych wpisach dowiesz się jak mądrze korzystać z poszczególnych elementów Systemu Finansów Osobistych. Aby ich nie przegapić, zapisz się do newslettera i odwiedzaj profile SmartPortfel.pl w mediach społecznościowych.


Dziękuję za wytrwałość w czytaniu. 😉 Wiedz, że Twoje zdanie jest dla mnie bardzo ważne. Czy uważasz, że te porady są przydatne? Jakie odczucia masz po przeczytaniu tego wpisu? Z pewnością masz dla mnie cenne uwagi – podziel się nimi ze mną w komentarzu. Nie zapomnij zapisać się na NEWSLETTER, aby być na bieżąco z nowymi wpisami. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o blogu SmartPortfel.pl to zapraszam do zakładki O Stronie.

Podziel się tym wpisem ze swoimi znajomymi na Facebooku:

5 komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie nigdzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką.